Armistițiul dintre Israel și Liban se prelungește cu 45 de zile. Anunțul Departamentul de Stat al SUA

Armistițiu Israel - Liban
Israel și Liban au ajuns la un acord privind extinderea cu încă 45 de zile a armistițiului anunțat de președintele american Donald Trump pe 16 aprilie, a transmis vineri Departamentul de Stat al SUA.
„Încetarea ostilităţilor din 16 aprilie va fi prelungită cu 45 de zile pentru a permite realizarea de noi progrese”, a declarat purtătorul de cuvânt al Departamentului de Stat, Tommy Piggott.
Departamentul de Stat a calificat discuţiile dintre Israel şi Liban, desfăşurate la Washington joi şi vineri, drept „extrem de productive” şi a anunţat că cele două ţări vor relua negocierile la 2 şi 3 iunie.
Negocierile din această săptămână au reprezentat a treia întâlnire dintre cele două părţi de când Israelul şi-a intensificat atacurile aeriene asupra Libanului, după ce Hezbollah a lansat rachete asupra Israelului la 2 martie, la trei zile de la începerea războiului dintre SUA şi Israel împotriva Iranului. Luna trecută, Israelul şi-a extins invazia terestră în sudul Libanului.
Războiul Israelului din Liban, desfăşurat în paralel cu conflictul dintre SUA şi Iran, a continuat să facă ravagii de când preşedintele american Donald Trump a declarat încetarea focului la 16 aprilie, deşi, de atunci, ostilităţile s-au limitat în mare parte la sudul Libanului.
Citește și:
- 11:51 - Axa Teheran–Minsk–Beijing, expusă de americani. Ana Maria Păcuraru: ”Belarusul devine placa turnată a achizițiilor militare iraniene în Europa”
- 08:16 - Zelenski anunță atacuri masive pe teritoriul Rusiei: „Vor simți acest război la ei acasă”
- 19:06 - Daniel Băluță dezminte falsurile grosolane privind otrăvirea lui. ”Nu cred că Anca Alexandrescu a fost implicată. Nu mi-aș permite niciodată să acuz familia Realitatea”
- 16:37 - SUA și 21 de state aliate condamnă activitatea teroristă iraniană în Europa, America de Nord și Australia
Urmărește știrile Realitatea din Italia și pe Google News


























