Țara europeană care își activează planul pentru criza energetică

Criză energetică
Intervenții pentru limitarea impactului creșterii prețurilor
Olanda își activează prima etapă a planului pentru criza energetică, pe fondul situației crizei combustibililor. Autoritățile pregătesc intervenții pentru a limita impactul creșterii costurilor asupra populației, au declarat surse guvernamentale, potrivit Realitatea PLUS.
Este pentru prima dată când guvernul va activa acest plan, care a fost elaborat în timpul crizei energetice declanșate de războiul din Ucraina în anul 2022. Asta înseamnă că piețele de combustibili sunt afectate, fără a se înregistra însă o penurie imediată.
Țara europeană care își activează planul pentru criza energetică
În această etapă, piețele energetice vor fi monitorizate îndeaproape, în timp ce guvernul și sectorul industrial se pregătesc pentru o situație mai gravă. Prim-ministrul olandez a declarat că guvernul va anunța măsuri menite să ofere compensații cetățenilor pentru creșterea costurilor energiei. Acestea vor include facilități fiscale pentru proprietarii de autovehicule, dar nu și o reducere a taxelor pe combustibil.
Citește și:
- 10:14 - Coșmar în Belfast. Proteste violente împotriva migranților. Case incendiate, magazine devastate. O familie de români, salvată de poliție
- 08:06 - Volodimir Zelenski: ”Europa trebuie să fie prezentă la negocierile cu Rusia, dar nu ca mediator”
- 14:58 - ALERTĂ. Droguri periculoase inundă străzile din Europa, iar traficanții folosesc submarine și drone pentru livrări
- 08:33 - Atac rusesc cu drone și rachete asupra regiunii Harkov: trei morți și 18 răniți
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din Italia și pe Google News


























